66906334 (021)

تهیه شعر و ملودی

تهیه شعر و ملودی
ملودی یا آهنگ در موسیقی به معنای اجرای چند نُت است که شنونده آن را به صورت یک مجموعهٔ واحد احساس می‌کند. به عبارت دیگر، آهنگ عبارت است از احساس آغاز و انجام داشتنِ این سلسله از نت‌ها. به دیگر سخن، ملودی احساسی است که از ترکیب زیروبمیِ نت‌ها و ضرب‌آهنگ به وجود می‌آید. آهنگ یا ملودی در مقابل هارمونی قرار دارد که به خوشایندیِ اجرای هم‌زمان (نه متوالیِ) نت‌ها می‌پردازد.
شعر و ترانه بخش جدایی ناپذیر از هر قطعه موسیقی است. ما ترانه را کلامی می‌دانیم که همراه با موسیقی یا دست‌کم برای همراهی با موسیقی (با رعایت موازین موسیقیایی) نوشته می‌شود.
بنا بر این دیدگاه، آن‌چه ترانه را شکل و ماهیت می‌دهد، نه شعر که موسیقی است. در نتیجه برای پرداختن به ساختمان ترانه (Song Structure) نه به قالب‌های شعری و چارچوب‌های ادبی، که به فرم‌های موسیقیایی رجوع می‌کنیم. خوش‌بختانه ساخت‌های موسیقیِ باکلام توسط دانش‌ورزان ترانه و موسیقی دنیا، شناسایی و دسته‌بندی شده و در کتاب‌ها و مقالات متعدد مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سال‌هاست که به‌صورت اصولی و مدون در دوره‌های دانشگاهی و کارگاهی ترانه‌سرایی وتدریس می‌شود.
استودیو موسیقی شباهنگ با همکاری ترانه سرایان مطرح کشور و آهنگسازان برجسته در تلاش است تا قطعاتی درخور موسیقی ما و مخاطبان ارائه کند.